TGL41-30A-E3/97
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
TGL41-30A-E3/97
TGL41-30A-E3/97
Part Number
TGL41-30A-E3/97
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC GL41
Data sheet
TGL41-30A-E3/97.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
TGL41-30A-E3/97
Comments
    TGL41-30A-E3/97 Specifications
    SeriesTransZorb®
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-213AB, MELF
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageGL41 (DO-213AB)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)28.5V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp41.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)25.6V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.7A