TLD5S16AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
TLD5S16AH
TLD5S16AH
Part Number
TLD5S16AH
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO218AB
Data sheet
TLD5S16AH.pdf
Delivery Services
TLD5S16AH
Comments
    TLD5S16AH Specifications
    Package / CaseDO-218AB
    Power - Peak Pulse2800W (2.8kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)17.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)138A