TLD5S18AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
TLD5S18AH
TLD5S18AH
Part Number
TLD5S18AH
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO218AB
Data sheet
TLD5S18AH.pdf
Delivery Services
TLD5S18AH
Comments
    TLD5S18AH Specifications
    Package / CaseDO-218AB
    Power - Peak Pulse2800W (2.8kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)20V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)123A