TLD6S26AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
TLD6S26AH
TLD6S26AH
Part Number
TLD6S26AH
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO218AB
Data sheet
TLD6S26AH.pdf
Delivery Services
TLD6S26AH
Comments
    TLD6S26AH Specifications
    Package / CaseDO-218AB
    Power - Peak Pulse3600W (3.6kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)28.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)106A