TLD8S11AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
TLD8S11AH
TLD8S11AH
Part Number
TLD8S11AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO218AB
Data sheet
TLD8S11AH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
TLD8S11AH
Comments
    TLD8S11AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-218AB
    Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-218AB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)12.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)363A