TLD8S18AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
TLD8S18AH
TLD8S18AH
Part Number
TLD8S18AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO218AB
Data sheet
TLD8S18AH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
TLD8S18AH
Comments
    TLD8S18AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-218AB
    Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-218AB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)20V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)226A