TLD8S40AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
TLD8S40AH
TLD8S40AH
Part Number
TLD8S40AH
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO218AB
Data sheet
TLD8S40AH.pdf
Delivery Services
TLD8S40AH
Comments
    TLD8S40AH Specifications
    Package / CaseDO-218AB
    Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)44.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)102A