TP1.5KE16CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
TP1.5KE16CA
TP1.5KE16CA
Part Number
TP1.5KE16CA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO201
Data sheet
TP1.5KE16CA.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
TP1.5KE16CA
Comments
    TP1.5KE16CA Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, TP1.5KE
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-201
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)15.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22.5V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)13.6V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)67.6A