TPSMA6L10A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
TPSMA6L10A
TPSMA6L10A
Part Number
TPSMA6L10A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO221AC
Data sheet
TPSMA6L10A.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
TPSMA6L10A
Comments
    TPSMA6L10A Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, TPSMA6L
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-221AC, SMA Flat Leads
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-50°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-221AC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)11.1V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)35.3A