TPSMA6L60A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
TPSMA6L60A
TPSMA6L60A
Part Number
TPSMA6L60A
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO221AC
Data sheet
TPSMA6L60A.pdf
Delivery Services
TPSMA6L60A
Comments
    TPSMA6L60A Specifications
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-50°C ~ 150°C (TJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)66.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.2A