TPSMB26A-VR
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
TPSMB26A-VR
TPSMB26A-VR
Part Number
TPSMB26A-VR
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214 TR
Data sheet
TPSMB26A-VR.pdf
Delivery Services
TPSMB26A-VR
Comments
    TPSMB26A-VR Specifications
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)28.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.3A