TPSMB36A-VR
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
TPSMB36A-VR
TPSMB36A-VR
Part Number
TPSMB36A-VR
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1V DO214AA TR
Data sheet
TPSMB36A-VR.pdf
Delivery Services
TPSMB36A-VR
Comments
    TPSMB36A-VR Specifications
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.4A