UPT10E3/TR7
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
UPT10E3/TR7
UPT10E3/TR7
Part Number
UPT10E3/TR7
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 10VWM 18VC POWERMITE 1
Data sheet
UPT10E3/TR7.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
UPT10E3/TR7
Comments
    UPT10E3/TR7 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-216AA
    Power - Peak Pulse1000W (1kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackagePowermite 1 (DO216-AA)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)11V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.33A